Kryptografia

  • Wykład był prowadzony dość porządnie i ciekawie, jednak przy omawianiu szczegółów jakiegoś algorytmu już nie było tak przejrzyście, i efekt był taki że z notatek dość ciężko było się uczyć do egzaminu. Poza tym wykład wyraźnie odbiegał od ćwiczeń. Tematyka niby ta sama, ale podejście inne. Na ćwiczeniach była głównie abstrakcyjna algebra. Egzamin jest niestety ustny i jest dość trudny. Prof. Birula Lubi pytać o szczegóły i lubi słyszeć szczegółowe odpowiedzi. Na wykładach zawsze uśmiechnięty, jednak dwóję z egzaminu też stawia z uśmiechem na ustach. W ogólności mam wrażenie, że brakowało dobrej koncepcji prowadzenia tego przedmiotu, i gdybym miałbym go jeszcze raz wybrać, to bym się mocno zastanowił.
  • Wykład można podsumować następująco: profesor Białynicki zajmował się wieloma dziedzinami, jednak żadną z nich nie była kryptografia. Wykład prowadzony jest z punktu widzenia matematyka - konkretniej algebraika. Jest on ciekawy z punktu widzenia osoby zainteresowanej matematyką wykorzystywaną w kryptografii. Nie spełni natomiast oczekiwań osób nastawionych na wstęp do kryptografii, ani na przegląd współczesnej kryptografii.Takie osoby powinny przyjrzeć się wykładom Wojciecha Guzickiego, a także wykładom kryptograficznym prowadzonym na informatyce**.

Równania Różniczkowe Zwyczajne I

  • O wykładzie wystarczy powiedzieć, że nie zawsze było wiadomo, jaka jest teza twierdzenia, które próbuje się dowieść. O założeniach nie było wiadomo zazwyczaj.

Geometria Różniczkowa 2

  • Wykład prowadzony bardziej w formie opowiadaniu o matematyce aniżeli opowiadaniu matematyki. Profesor nie liczy różnych rzeczy do końca, co w przypadku tego przedmiotu jest konieczne, jeśli chce się przerobić większą porcję materiału - rachunkowe dowody są zadawane jako prace domowe. Taka forma zajęć pozwala mniej więcej zorientować się co się działo w geometrii różniczkowej przez ostatnie 150 lat (czyli tam gdzie ten przedmiot zostawia GR1), a że działo się dużo to nie ma czasu na wdawanie się w szczegóły.

Algebraiczna Teoria Liczb

  • Wykład dość ciekawy, ale w moim odczuciu trudny. Raczej dla zainteresowanych, którzy mogą sporo własnej pracy poświęcić na zrozumienie omawianych zagadnień. Wyjaśnienia nie zawsze najprostsze z możliwych. Ćwiczenia to niestety drugi wykład, przykłady niby są w zadaniach domowych, ale nie są one omawiane na zajęciach. Za to zaliczenie (egzamin ustny, zwraca uwagę na obecności na ćwiczeniach) zgodnie z zapowiedzią dość luźne i polega raczej na chwaleniu się swoją wiedzą, a nie szukaniem przez prowadzącego obszarów niewiedzy studenta. No ale pochwalenie się czymkolwiek wymaga zrozumienia czegokolwiek.

Teoria Liczb

  • Wykład i ćwiczenia niczym nie różnią się od siebie. Jedne i drugie są niestety bardzo nudne i trudno je przetrwać, jak ma się jedno po drugim. Pan Birula dużo się uśmiecha i sprawia wrażenie bardzo szczęśliwego z obcowania z matematyką, ale w roli dydaktyka się zupełnie nie sprawdza, chociaż w roli autora skryptów już tak. Dosłownie ma się wrażenie, jakby kto inny pisał notatki, a kto inny prowadził zajęcia.

Geometria Algebraiczna

  • Jakby ktoś się kiedyś wahał, to nie polecam Geometrii Algebraicznej u prof. A. B. Biruli. Prof. Birula sobie gada luźno na losowe tematy, nic konkretnego nie dowodzi, tylko macha rękami, mówiąc stanowczo "widać? widać!", pojęcia zmieniają znaczenie w zależności od pory dnia (czym tak naprawdę jest zbiór algebraiczny? funkcja regularna? wymierna? to zależy). Przerabianie przez niego materiału przypomina trochę wstępy do rozdziałów, jakie można znaleźć w podręcznikach, gdzie autorzy starają się przekazać, jakie idee stoją za danymi konstrukcjami, tyle, że w podręcznikach po wstępach jest konkretna treść, konkretne definicje, konkretne przykłady, konkretne twierdzenia i konkretne dowody, a u ABB tego brak. Ten przedmiot prowadzony przez ABB mógłby nosić nazwę "Szybkim Sprintem przez Geometrię Algebraiczną". Jeżeli ktoś chce się czegoś konkretnego nauczyć, to niech lepiej idzie do kogo innego, lub uczy się sam.